ACU to confer 125 degrees Friday


For Immediate Release
August 4, 2000

Contact:

Tom Craig, Director of Media and Community Relations
(915) 674-2692

Abilene Christian University will award 125 degrees - 62 master degrees and 63 bachelor degrees - during August Commencement at 7 p.m. in Moody Coliseum on Friday, Aug. 4 (today).

Dr. Angela Brenton, dean of the Graduate School, will give the charge to the class of 2000 during the ceremony.

Three Alpha Chi awards will be given during the ceremony. Alpha Chi awards are given to the students with the highest grade point averages. This year's Alpha Chi recipients are Brian England, Marcus Daughtry and Lisa Reeves.

ACU graduates by degree include:

Master or Arts

From Abilene: Laurie Ann Howard Couch, Robert L. Foster, Paige Whitney Toller

From elsewhere: Christopher Stuart Boyce, Lititz, Pa.; John Alexander Pryor, Goddard, Kan.

Master of Arts in Religion

From elsewhere: Byron Frederick Hinderer III, Austin; Karl Richard Ihfe, Austin; John R. Lowry, Westlake Village, Calif.

Master of Business Administration

From Abilene: Stephen Wayne Martin, Yvonne O. Mata

From elsewhere: Kam Yuen Sunny Lee, Yuen Long, Hong Kong; Marcus Tirtamihardja, Lippo Karawaci, Indonesia; Shannon L. McDonald, Plano; Robert Herman West Jr., Austin

Master of Divinity

From Abilene: Dale M. Ford, Thomas Grainger McIlhany

From elsewhere: Mark Edward Martin, Bedford

Master of Education

From Abilene: Johnny Lee Griffith, Cary Annette Owens, Lisa Renee Rudolph, Lasonia Richardson Russell, Christopher Wells Thomsen

From the area: Shelley D. Hale, San Angelo; Cora Sue Wilkinson Medford, Haskell

From elsewhere: Kim Anderson, Colorado City; Shea Stubbs Edmonds, Knox City; Pearl Parsons, La Grande, Ore.

Master of Marriage and Family Therapy

From Abilene: Heidi Marie White Morris, Sean Ridge

From elsewhere: Hannah Melea Cary, Birmingham, Ala.; Ashley Elizabeth Clements, Dothan, Ala.; Ronald L. Epperson, Irving; Grayce Lenore Gusmano, Mt. Clemens, Mich.; John Richard Hodges, Searcy, Ark.; Galon Dwain Jones, Carrollton; James R. Raines, Baton Rouge, La.; Jeanette Michelle Robertson, Iowa Park; Hal E. Runkel, Houston; Jacquelyn Denise Self, Richmond, Va.

Master of Science

From Abilene: Allison Paige Cunningham, Melvin H. Delaney Jr., Christine L. Jones, Chad Nall

From the area: Jennifer Lyn Cammack, San Angelo

From elsewhere: Linda Rochelle Duncan-Julie, Alvardo; Jatuporn Klanruangsang, Chonburi, Thailand; Todd Lollar, Broken Arrow, Okla.; Michael Shane Melton, Henderson; Colette Joy Mol, Waterkloof Village, South Africa; Richard D. Robinson, Baytown; Paween Rojanaparnich, Bangkok, Thailand; A. Shannon Russell, Birmingham, Ala.; Josenilson P. Santana, Campina Grande, Brazil; Rachel Smith, Beaumont; Kevin Stewart, Irving; Sodsai Treesuwan, Weatherford

Master of Science in Nursing

From Abilene: Courtney Doran

From elsewhere: Michael S. Puhl, Iredell

Bachelor of Applied Studies

summa cum laude

From Abilene: Lisa Ann Whistler Reeves

From elsewhere: Marcus Wayne Daughtry, Charlotte

magna cum laude

From elsewhere: Julianne Stephen, Strawn

cum laude

From Abilene: Harlan Veston Hardwick

From the area: Linda Cheryl Alston Anders, Stamford; Charles E, Burkhalter Jr., Clyde

********

From Abilene: Harry W. Elliott III, Sandra Raye Stewart Shields

From the area: Georganne DeBusk Conway, Sweetwater; Lana Joyce Champion Montgomery, Hamby

From elsewhere: Shawn David Edney, Odessa; Jason Scott Fain, Houston; Andrea Lynell Hudson Roberts, Mobile, Ala.; Timothy Neal Tutor, Grahamstown, Cape, South Africa

Bachelor of Arts

cum laude

From Abilene: Mary Elizabeth Williams

********

From Abilene: Kathryn L. Lopez, Jesse Ray Qualls, Duke Wayne Womack Jr.

From elsewhere: Wade D. Baldwin, Austin; Jessica Lynne McCallie, Perryton; Matthew Ord Mitchell, Tulsa, Okla.; Jose Antonio Nonalaya, Nocona; Stephanie Marie Ochoa, Indio, Calif.; Whitney LeeAnn Waller, Colorado Springs, Colo.

Bachelor of Business Administration

cum laude

From elsewhere: Sam Cinderella Wong, Macao, China

********

From elsewhere: John Keller Berry, Longview; Scott Michael Jones, Dallas; Benjamin Blake Propst, Tyler; David Abraham Salaki, Jakarta, Indonesia

Bachelor of Fine Arts

********

From Abilene: Jacob Robert Ristau

Bachelor of Science

summa cum laude

From elsewhere: Michalle Marie Sessions, Woodinville, Wash.; Brian Clayton England, Garland

magna cum laude

From elsewhere: Melissa Dawn Hobbs, Lubbock; Jana Michelle Stacy, Waco; Kelley Dawn Sullivan, Duncanville

cum laude

From elsewhere: Garyn W. Dunbar, Elgin; Aaron Michael Tweeton, Folsom, Calif.

********

From Abilene: Maria I. Aguilar, LaToya Sherral Davis, Heather Renee Anders Lara, Michelle Ann Martinez

From the area: Leslie Kay Elrod, Big Spring

From elsewhere: Kayla Mckenzie Belle-Beaman, Nellysford, Va.; David E. Bennett Jr., Altus, Okla.; Emily Danette Bennington-Rawlings, Portsmouth, Ohio; Amy Lou Fromm Clark, Gilmer; Jennifer Erin Douglas, Brentwood, Tenn.; Jamie Gail Rideout English, Howe; Tasha André French, Huntsville, Ala.; Peggy Geraldine George, Saint Patrick, Trinidad and Tobago; Nova L. Gill, Westwood, N.J.; James Earl Henderson, Kaufman; Max Kermit Holland Jr., Sylva, N.C.; James Paul Karcher, San Diego, Calif.; Christopher Eugene Land, Beaumont; Joshua Daniel Leaf, Bryan; Marcus D. Mars, Joliet, Ill.; Nathan Paul Pattison, Coppell; Amy Lynn Mullen Voss, Arlington; Tina Nicole Wilson, Wink; Megan G. Yeldell, Tualatin, Ore.; Kristen Denise Zajicek, Houston; Russell Todd Killian, Dallas

-30-

Archived News Releases - Current ACU News and Events


If you are a member of the media who would like more information about this release, please contact Tom Craig, director of media and community relations, at craigt@acu.edu or call 915-674-2692 (cell phone: 665-5469).


Last update: August 4, 2000
This page is maintained by Tom Craig, craigt@acu.edu.
http://www.acu.edu/events/news/000804-graduates.html