Endowed Scholarships

   

The following endowed scholarships are available at ACU. They are awarded to qualified students by the appropriate department. Students do not apply for these scholarships directly. This list is updated as of March 2010; however, corrections should be reported to the catalog office.

Agriculture:Mr. and Mrs. S.N. Allen, F.M. “Doc” Churchill, T.W. Colby, Dewey Davis, Edwin Dubose, Ex-Aggie, Orval M. and Christie W. Grimm, Houston Livestock Show, Carl B. and Florence E. King, Robert E. Malone, Dean and Dorothy Moberly, Virgil G. (Bud) Money, Guy E. Steen, W.S. Taylor

Art:Lylian Arledge, Margaret L. Bruce, Lucile Dill, Juanita Tittle Pollard, Joseph E. Shipp Sr., Norman and Joyce Whitefield

Athletics:Lance and Melissa Barrow (Football), Basketball 63-64 Team, Ruth Shipp Beaver, Wally Bullington, Sam Carpenter (Baseball), Roy Douglas Churchill, Judy Kniffen Clardy (Tennis), Ann and A.M. “Tonto” Coleman Memorial, Buddy Colston (Golf), Eck and Maurine Curtis, Bob and Myrt Davidson (Lineman), Reese and Jeanne Davis, Grant Feasel (Football), Richard and Lois Fuller (Tennis), Oliver Jackson (Track and Field), Rex and Irene Klepper, Sylvia and Gary McCaleb (Baseball). Bill and Nancy McMinn (Tennis), Garry  Don Moore, A.B. Morris (Coaching), Rebecca Morris (Women’s Basketball), Larry Nichols (Golf), N.L. (Nick) and Helen Nicholson (Football), Odell-Knight-Hooker (Gloveman Baseball), Joseph E. Shipp Jr., Sisco Family (Baseball), William J. Teague (Point Guard), Everett Treadway, Glen L. Wallace Sr., Raby and James E. (Jim) Womack (Basketball)

Bible/Spanish:Gordon L. and Beatrice Minchew Downing

Biblical Studies:Adams-Goodloe, Barney and Elzabelle Alsobrook, Candace Carter Anderson, Anonymous CBS Scholarship No. 1, Anonymous CBS Scholarship No. 2, Anonymous CBS Scholarship No. 3, W.F. and Pearl Arnett, Clyde and Shirley Ater, George Bailey, Mrs. M.E. Baldridge, A.B. Barret, Bernice Beaty, Eleanor Brockman Barton, B.B. Baxter, R.P. and Cecile Black, Josephine and Don Bowen, C. Leroy Buie, Wendell E. and Faye Burgess, Dovie O. Burnett, Hal Alexander Burnett, Jr., Mel and Dovie Burnett, A.G. and Gregg Carmack, Stephen Arthur Carmichael, George F. Carter, Henri Ida Dabney Chambers, Chenault Family, Gene Paul Clifton, College of Biblical Studies, Robert L. Cooner, Maude W. Cranfill, John Carl Davis, Missions, Mr. and Mrs. John R. Decker, H.H. Dickson Trust, Edwin H. and Marinette L. Enzor Sr., Don and Edna Earl Faulkner, Everett Ferguson, Don and Martha Finto, Fleming Mission Awards, Richard and Gay Flow, I.S. Fowler, Ernest D. Garrett, Gibson Bible and Mission, John Paul Gibson, Robert and Lou Giezentanner, Rhelma B. and C. Woodrow Gleeson Missions, W.O. and Mary Gloff, Elmer and Virgie Gray, J.L. Greene, Vincent Guarnere, Lacy and Dorothy Harber, Mr. and Mrs. Nathan J. Harsh, Samuel Edward Haynes, Dury and Ardella Helm, Gwen and Gail Hensley Missions, Thomas A. and Connie Stapp Higginbotham, Vivian Holmes, Mr. and Mrs. A.R. Holton, Jan and Bill Hooten, Leta Skiles Hudspeth, Hulen Jackson, R. Terry Jackson, Alvin G. and Janet G. Jordan, C.L. Kay, David L. and Betty R. Kennamer Seminar in Missions, Reuel and Imogene Lemmons (Missions), Byrd R. and Lucile Walls Lewis, P.G. and Anna Lewis, Matthew Clayton Lowe, Mankin Family, Archie and Ethel Martin, W. G. Massey, Opal Biggerstaff McCord, E.W. McMillan, Marion and Bertie McNair (Missions), Prentice and Barbara Meador, Missions Department, Missions Seminar, J.F. and W.L. Montague, Helen Moran, Col. Jim and Joy Morgan, Rhodes E. Morris, Eva Nall, J.W. O’Banion, O’Dowd, Roy and Jaxie Palmer (Missions), Jim and Eula Perkins, Frank and Maudie Phillips, Richards-McGuire, Holbert and Stella Rideout Religious Education, Eris A. and Mary Tackett Ritchie, Jenny Rix, Clifton Rogers, Sherlie J. Rowe for Women, Alonzo E. Rutherford, H. Ray Rutherford, Second Century, Sheppard, Sheppard Family, Katherine and H.R. Sherrow Jr., Charles and Judy Siburt, Doug Small, Birtie Wicker Smith, Lawrence L. Smith, Rebecca Brimmer Smith, W.R. and Mayme C. Smith, Paul and Margaret Southern, David S. Sowell Jr. and Esther Smith Sowell, Carl Spain, Don Stobaugh Family, Page Lamar Stradley, Woody and Mae Teague, Everett Treadway, Gus E. and Minnie Turman, Clyde and Retta Turnage, Mike Warren, Otto J. Weber, Ben West, Ira and Hazel Williams, Woodrow and Ruth Wilson, Cled Wimbish, Grace Woodward 

Biology: James Herbert Sikes, Revis D. and
Earlene D. Tyler Jr.

Business:Accounting Department Chairman, Timothy and Dede Brown, Business Administration Council, Carlos and Annie Calvert, Corey Lance CheeckKay and Roger Cheek, Ben M. Davis (Accounting), A. Don Drennan, Sybil Faubus, First National Bank of Abilene, Ted and Glenda Fowler “Golden Corral,” Steve and Cheryl Green, Jack and Ann Griggs, Blanche and Claude Hogan, Biddie and Oliver Jackson, Taylor L. Lamkin, Holt Lunsford, Lytle Family, Dean and Dorothy Moberly, Helen Moran, George Q. and Linda Offutt, Robert R. Onstead, Orr Family, James and Bobbye Petty, Dusty and Nancy Rhodes, John and Sue Sehon, Pauline and Ed Snelson, Gene and Ruth Ann Stallings, Swinney Family, Jim and Margaret Talbot, Margaret L. and William J. Teague, Louie and Iola Faye Welch, PricewaterhouseCoopers LLP

Chemistry and Biochemistry:Dow, Norma Keeler Henry, Richard M. Henry, Tommy J. McCord (Research), Ronnie Pruitt, Revis D. and Earlene D. Tyler Jr.

College of Arts and Sciences:Kay and Roger Cheek

Communication: Gary Scott Rohre, Rosemary Kincaid

Communication Sciences and Disorders:Audra Cobb, Lyda B. Sebastian Harrell, Richard Slade Harrell

Computer Science:Dwight Caughfield

Conflict Resolution:Diane Duncum

English:James W. and Clara D. Culp, Clara M. Ellis, Garrett-Watson, Jewell Watson, Jack Welch, Mima Williams

Exercise Science and Health:Debi Zickefoose Allen,Leota Zickefoose Frazier, Norma Keeler Henry, Helen Moran, Y.C. Paschall Jr., JohnE and R.L. Roberts Jr. (Exercise Science/Library Science), Tonja Zickefoose Rushing, Guy Scruggs, Marie Wilmeth, Benjamin Harvey (Trey) Zickefoose III

Foreign Language:Schug-Treat

General Academic:George and Marths Abbott, Abilene Community Foundation, ACU Foundation, Adams Memorial, June Adcock, L.E. and Ada Adrian, Jim Alsobrook, Anderson-Adams, Jane Leonard Anthony, J.S. Arledge, Eugene Gould Armstrong, F. Buster Armstrong, George and Lela Armstrong, James C. Armstrong, Beulah Cain Arvin, Jamie and Rick Atchley, A. Leroy Baker, Mark Weldon Baker, Ball-Lair, Monette Beard, R.C. Bell, W.H. Bennett, A.A. and Effie Berryman, James Ray Black, J. Donald Bowen, Edward and Frances Buck, Joe and JoLynn Bullock, Mike Bullock, Leonard Burford Graduate,Inda Burrus Graduate, Norris and Mary Jo Campbell, W.E. Cantrell, Art Carmichael, Amon G. Carter, Mr. and Mrs. J.Q. Carter, William Henry Chambers Sr., Watson and Ruby Childers, Stella Creel and Irene Louise Childress, Chris Christian, John D. and Mary Clark, Class of 2000, Roy C. Coffee, Thelma “Sissy” Coffman, E.L. and Marie Coker, Eliza Jane Cooper, Megan Cope, Dewitt C. and Bethel W. Cox, James F. Cox, Don and Carol Crisp, Charles and Byrla Cromwall, Marvin and Vyla Belle Crowe, Younger Reed Davidson, Emma O. Dawson, Barry Donnell, East Texas, Helen Ellison “I Love You,” June Eubanks, Joe and Leta Ewing, Bert and Lucille Ezzell, Paul and Gladys Faulkner,  Nannie E. Ferguson, Richard and Gay Flow, James and Lola Fry, Funded Permanent Academic, Jimmy L. Fuston, J.C. Gafford, Shirley and Norman (Buddy) Garner, Albert P. and Mamie E. George, W. Hanson and Mary Olive Granger, Everlena and Rennie GrayAllen Overton Griggs, Juanita Hamlin, Ray V. and Nancy Hansen, Nellie Allen Hardgrave, Dr. Dwain Hart, W. Maxine Turnbough Hays, Gene and Mary Hicks, Herring, Haley Hill Compassionate, L.D. (Bill) and Alvah Jean Hilton, Oralie Sandusky Hines, Homer and Floy Hodge, Homer and Floy Hodge #2, Iva Lee (Bradfute) and Porter Raymond House, Billy and Carolyn Hughes, Bob and Shirley Hunter, Marian and Clinton F. Hurley, Inn Dow, J. Warren Jackson, Clarence and Vera Jessup, Billy Bob Johnson, Jesse H. and Mary G. Jones, Loreta and V.W. Kelley (Alumni), Blanche and V.N. Keyes, Rex and Irene Klepper #2, B.B. King, CB and Lewsi Knight, Ko Jo Kai, La Quinta Motor Inns, Fred Landers, Reuel and Imogene Lemmons, Anna Marie Lindley, Vivian Fulbright Litton, Mr. and Mrs. John E. Lobley, Max and Denalyn Lucado, A.O. Mallory Family, Maples Family, Pauline Marshall, Edwin and Jewell McDonald Martin, Neal Massie, Jerry Mays, Henry and Fay McBroom, Henry and Maude McCormack, Chesley McDonald, Mr. and Mrs. Ray McGlothlin Jr., Ray and Kay McGlothlin Jr., Louise & Durst McKinney, Charles McLaughlin, Betty and Art McLeod, Bruce McMillan Junior Foundation, Orbin V. Melton, Nancy Miller, Miscellaneous, John Henry Mitchell, L.E. Mitchell, Kathy Mitchell-Musick, Modisette-McDuffie, Milton Harvey and Anna Pearl Moore, Don H. Morris, Don and Alberta Morris, Sarah E. Morton, Myrtle Springs Church of Christ, John E. Olvera, Kay and Bob Onstead Minister’s Progeny, Jesse G. Overton, Roy H. and Dorothy Ketchersid Owen, Gregory and Dianne Palmer, Parks- Allen, Phi Delta Psi, Elizabeth Wilmeth Pickle, Robert Pittman, Lee and Dorris Scott Powell, M.C. Puckett, Bernice and Jess Pyeatt, Rambo, Phil and Lula Rampey, Reese Family, Dusty and Nancy Rhodes, J.H. Richards Sr., Marguerite Jane Richardson, Buna E. Rickner, Dorothy C. and Emmet D. Riggs, D.S. and Pauline Riggs, Dorothy De Wees Rix, Jenny Rix, Ira and Lena Roberts, Harden A. and Lucy C. Ross, Nelson Nichols Ross, Johanna Haltom Salter, Dana Scott Sanders, A. Crutcher Scott, Susan Scott, Maxie Runnels Sewell, Ernest D. and Grace Shelton, Ouita and Louis Shelton, B Sherrod, B and Ezzie Sherrod, E.F. and Edna Shotwell, Mr. and Mrs. W.C. Sikes, Paul J. and Christine B. Sloan, Mrs. J.M. “Skeet” Smith, Malcolm A. and Nettie J. Smith, Mr. and Mrs. Presley Smith Sr., Wade and Mary Smith, Snyder-Nation, Zana Sorrells, Laura Sowell, Jacqueline Sprott, Gene and Ruth Ann Stallings, John C. and Ruth Stevens, Ray A. Stewart, Bill and Peggy Teague, Margaret L. Teague Spirit of ACU Award, Margaret and William J. Teague Excellence in Leadership, J.D. and Katherine Thomas, Richard C. Thompson, Donald Thut, Ron Tiner, M.L. Todd, M.L. Todd #2, Rodney A. Toms, Mr. and Mrs. W.B. Trammell, Dee Thomas Travis Sr., Charles Trevathan Memorial, Sue Nell Nall Truxal, University, W Club, Ross and June Walker, Dean Walling Memorial, Isaac and Nancy Walls, Hubert and Leatrice Watson, Avis C. Wiggins, Tim Wilburn, Williams Ligon Brown, John and Evelyn Willis, Wilmeth, Claudie and Stanley Wilson, Witt Family, WACU, H.V. and Mae Woodard, Toddie Lee Wynne Jr., Izetta Tidwell Yarbrough, Nancy Zickefoose

Gerontology:Virgil Bentley, Stella Creel and Irene Louise Childress, John Alfred Creech, Joe McKissick, Helen C. Nelson, Students of Gerontology

History:COE Foundation, James W. and Clara D. Culp, Paul D. and Clara Randolph, Joe Powell and Donna S. Spaulding

International Students:Nick and Viorica Duta (Romania), Petrina Toluwalope Olorunsola

International Studies:International Student, Voss-Haseltine (Asian Studies)

Journalism and Mass Communication:Vonda Dietz, Bradley and Corliss Hudson Englert, Lydia Clarke Heston, Blanche and Claude Hogan

Learning Enhancement Center:Aubrey Green

Library Science:John E. and R. L. Roberts Jr. (Exercise Science/Library Science)

Marriage and Family Therapy:Ethelyn "Smitty" (Smith) and F. Carl Brecheen, Fred and Consuelo Faulkner, Marriage and Family Therapy

Mathematics:Michael and Phyllis Barsch Bolin, Norma Keeler Henry, Albert Z. and Lena L. Hayes Math, Mathematics-Principal, E.V. and Ora McReynolds 

Music:Jack Boyd (Music), Callie Performing Arts, Marion Cawood (Voice), C.O. and Viva Croson, M.L. Daniels, Norene Watson Davis (Piano), Ewing (Vocal), Fry-Crain (Band or Orchestra), Silas Edwin George, Hall Endowed Scholarship for Voice Majors, Robert and Mary Hall Endowed Vocal, Max W. Harper (Music), Nathan and Louise Harsh, Jacque Nell Holland, Harold and Jeannette Lipford (Vocal), Alice Ezzel Mitchell, Charles and Betty Nelson, Lisa Lee Pruett (Piano), Bill Reese, Camilla Browning Sellers, Tamara Thaxton (Band), Martha Tipton (Piano), Vocal Music and Lyric Theatre, Louie and Iola Faye Welch

Nursing:Dora Ely Allen, Anna Daugherty Knight, Eva Stoll

Physics:Sam T. Bryan, Norma Keeler Henry, Hosea Lewis, Ronata Newberry Woodbridge

Political Science:Trent and Nell Meaders, Ted Poe, Jack Pope, B.F. Sisk, Pat and Joann Sublett Government Leadership, Gary and Nancy Thompson

Pre-Med/Pre-Dental:Mike and Sally Allen, J.R. Endsley, Sandie and Wayne Propst, Clark Stevens, Joseph Virone

Science:Thurmon Andress, J. Warren Jackson, Paul C. Witt

Science/Mathematics:Todd and Shirley Barfield

Social Work:John Alfred Creech, Stella Creel and Irene Louise Childress

Sociology/Family Studies:Stella Creel and Irene Louise Childress, Earl and Sallie Day, Norma Keeler Henry, Marriage and Family Studies, Gail Strickland Noll, Bernice McClellan Pyeatt, Marianna and Ken Rasco, Jean Martin Sanders, Sociology, Marie Wilmeth

Teacher Education:Noma Gray Alexander, Weldon and Berdelle Barnett, Hal and Nancy Bearden, Gilmer L. and Mary Lois Belcher, Merlyn Gooch Cook, Noah and Elizabeth Crisp, Sue Veryne Dodson, Walter and Jo Nell Drew, Durrington, Teacher Education Department, Dr. Orval Filbeck, Chantrey and Aynsley Fritts, Jennifer E. Graham, Greer-Cummins, George and Jewell Harris, Albert Z. and Lena L. Hayes Education, Dr. and Mrs. G.C. Morlan, Bert E. Mosier, Albert and Dale M. Ogren, Ben Shilcutt, Chuck Sitton, Special Education, Loy & Mildred Stockburger, Lloyd and Maxine Swindle, Teacher Education Department, Cindy Ann Caldwell Truxal, A.E. “Poly” Wells, Jenna Westerholm, Harold A. Wilkinson, and Willie Wilkinson

Theatre:Noma Gray Alexander (Drama), Alpha Psi Omega/Melpomenean, Fred J. Barton, Mary Prudie Story Brown, Gaylan J. Collier, John and Patsy Duncan, Charlton and Lydia Heston, Rex and Chris Kyker, Jeannette and Harold Lipford (Music/ Theatre), Rebecca McKay Morris, Pat and Arradel Powell, Bill and Ann Stokes

Back To Top

Wildcat Video Minute
Wildcat Video Minute
Combine a few hundred Wildcats, plenty of pens and post-it notes - What do you get? This month's Wildcat Video Minute takes a look at how the Student Alumni Association helped celebrate "I love ACU" day.
Connect with ACU